Nu finns chansen att förvärva en sekelskiftestrea på våning tre i en lågt belånad Brf, belägen i en vacker tegelfastighet – en bostad som är så mycket mer än bara fyra väggar. Här möts ni av två balkonger, vackra historiska detaljer och en dekorativ öppen spis som tillsammans skapar en atmosfär av klassisk elegans och tidlös charm.
Njut av solen och de magnifika utsikterna från två fantastiska balkonger. Den generösa balkongen i västerläge erbjuder en privat oas där kvällssolen dröjer sig kvar, medan den andra balkongen vetter mot evenemangstråket och Körsbärsallén – en plats där ni kan följa stadens liv och rörelse från första parkett.
Bostaden präglas av eleganta tidstypiska detaljer såsom generös takhöjd, klassisk fiskbensparkett, höga pardörrar och vackert utformade takrosetter som tillsammans skapar en känsla av sofistikerad och tidlös charm. Matsalen imponerar med sitt vackra burspråk, och den dekorativa öppna spisen bidrar med en atmosfär av värme och romantik.
Våningen är genomtänkt planerad med generösa sällskapsytor som bjuder in till både vardagsliv och sociala tillställningar. Matsal och vardagsrum ligger i fil mot gatan och förlängs harmoniskt av den rymliga balkongen som nås direkt från vardagsrummet.
Köket är ljust och inbjudande med vita skåpsluckor och ett vackert inbyggt vitrinskåp med spröjsade glasluckor som sätter en elegant prägel på rummet. Bänkskivan är i granit och den framtagna tegelväggen ger en balanserad kontrast mellan klassiskt och rustikt.
Sovrummet är som en stillsam oas med utsikt mot den rofyllda innergården. Här finns vackert utformade, platsbyggda garderober som tillsammans med de inbyggda skåpen erbjuder generöst med förvaringsutrymme och bidrar till rummets harmoniska helhet. Badrummet är helkaklat i ljusa kulörer och här finns ett fönster som släpper in naturligt ljus. Här finns både tvättmaskin och torktumlare vilket gör vardagen extra praktisk och bekväm.
Här bor ni en bostadsrättsförening som har en ovanligt stark ekonomi och som är lågt belånad, vilket inte bara ger stabilitet utan också möjliggör långsiktig planering och underhåll av fastigheten.
Lorensberg erbjuder en oslagbar kombination av stadsliv och trivsel. Här bor ni nära populära restauranger, caféer och shopping och den grönskande Näckrosdammen ligger på kort promenadavstånd. Kommunikationerna är smidiga med både spårvagn och buss, och stadens rika kultur- och nöjesutbud – från biografer till teatrar – finns alltid inom räckhåll.
I fastigheten huserar dessutom den anrika La Cusina Italiana, en av Göteborgs mest välrenommerade italienska restauranger som funnits i snart 30 år. Här möts italiensk tradition och modernt nytänkande, ackompanjerat av en omfattande vinlista för finsmakaren – en uppskattad restaurang alldeles runt hörnet.
Varmt välkomna på visning!
Renoveringar
Föreningen har inga pågående arbeten. Uppdatering av hissen ligger i underhållsplanen och planeras att utföras under 2027. Det ligger även i underhållsplanen att utföra relining 2028.
2025: Utfördes grundförstärkning
2022: OVK kontroll
2019: Renovering av balkonger mot gatan
2014: Renovering av sophus/trapphus samt installation av säkerhetsdörrar
2013: Renovering av tegeltak
2012: Utfördes fasadrenovering
2011: Rörstambyte på marknivå
2007: Bullerdämpande åtgärder
2003: Utfördes ommålning av balkonger och renovering av bjälklag restaurant
2002: Ommålning av fastighetens tak
2001: Ommålning av trapphus
1984: Utfördes elstambyte, installation av ny hiss, omputsning av fasad, omläggning av tak, rörstambyte och nytt gårdsbjälklag
Parkering
För folkbokförd i stadsdelen kan tillstånd för boendeparkering ansökas hos Göteborgs Stad. Du kan gå in på Göteborgs Stads hemsida och få mer information samt beställa ansökningshandlingar där: www.goteborg.se.
Tv bredband
Bredband via Tele2
Gemensamma utrymmen
I föreningen finns en gemensam tvättstuga. Den är belägen på vinden och är utrustad med två tvättmaskiner, torktumlare, torkskåp och en mangel.