Fantastiskt nybyggt penthouse med dunderutsikt över Kalmarsund, Sandvik Öland.

Några mil norr om Borgholm anländer du till den vackra orten Sandvik på Ölands västkust. Ett stenkast från den pittoreska fiskehamnen finner du detta nybyggda penthouse i två etage med egen entré samt en hänförande utsikt över kusten och Kalmarsunds horisont.

Från bostadens separata entré kliver du in i ett otroligt ljust och luftigt sällskapsrum där kök och vardagsrum samspelar i en perfekt utformning för sociala tillställningar. Flera stora fönster för blicken västerut över kvarterets tak och vidare mot himmel och hav som sömlöst möts i en enastående blå bakgrund. Bostaden erbjuder ett påkostat kök med bänkskivor i sten, en köksö med Bora Pure induktionshäll med inbyggd fläkt samt full maskinell utrustning. Köket öppnar upp till balkongen i söderläge med skyddande markis och rikligt med plats att slå sig ned och njuta av solens sköna strålar. Balkongen länkas i sin tur samman med en väl tilltagen uteplats i öster där morgonkaffet kan avnjutas i solen.

På entréplan finns två stora sovrum, båda med en sober färgsättning och generösa möblerbara ytor, ett med klädkammare och det andra med en rymlig skjutdörrsgarderob. I anslutning till hallen finns ett kvalitativt inrett badrum med helkaklade ytskikt och tvättmaskin såväl som torktumlare, bekvämt och lättillgängligt.

En trappa upp finns ytterligare ett vardagsrum. Här blir utsikten om möjligt än mer betagande och rummets fönster kan öppnas helt genom ett skjutglasparti för att få vara så nära de magiska solnedgångarna i horisonten som möjligt. Samtliga fönster har solstyrda markiser. Lägenheten fungerar lika bra som året-runt-boende som sommarboende och den egna entrén ger hemmet en unik villakänsla.

Från bostaden har du kort promenadavstånd till badplats och hamn. Det finns flera restauranger att välja på för trevliga utekvällar, och en liten glassbutik med egentillverkad glass förgyller varma sommardagar. Lite längre upp på gatan finns även en nybyggd ICA-affär. Den fantastiska stenkusten, som har sin charm både sommar- och vintertid, ligger precis intill. Sommartid finns även ett mindre flygfält. Varmt välkommen till Södra Långgatan i Sandvik!

Ansvarig mäklare

Ansvarig mäklare

Tomas Jonsson

Ansvarig mäklare